+48 667 959 462 biuro@metalsystem-gdansk.pl

Panel na rąbek kątowy

Główne cechy

System elewacji na rąbek stojący polega na łączeniu poszczególnych pasów blachy w kierunku podłużnym, a rąbek kątowy to typowa metoda stosowana na elewacjach. Odznacza się on mocniejszym od rąbka podwójnego zaakcentowaniem na płaszczyźnie elewacji dzięki szerokości rąbka ok. 12 mm. Szerokie zastosowanie maszyn profilujących wraz z minimalną ilością akcesoriów ułatwia pracę.

Opis systemu

Przy wysokości ok. 25 mm i szerokości ok. 12 mm, w technologii stojącego rąbka kątowego można
w ciekawy sposób podzielić optycznie powierzchnie elewacji. Pasy blachy układać można zarówno w pionie, poziomie jak i ukośnie. Kątowy rąbek stojący wyróżnia się szczególnie niewielkimi naprężeniami materiału. W przeciwieństwie do podwójnego rąbka stojącego stosowanego na dachu w tej technologii zamykane maszynowo lub ręcznie jest tylko jedno ramię.

Dane techniczne

Minimalny promień dla wypukłych paneli łukowych w technologii rąbka stojącego wynosi 0,6 m. Przy promieniu 12 m profilowanie panelu w łuk nie jest konieczne, aczkolwiek dopuszczalne. Przy mniejszych promieniach panele muszą być wyoblone ręcznie stosując odpowiednie maszyny profilujące i narzędzia.

Charakterystyka systemu

Do elewacji wentylowanych w technice rąbka kątowego zalecamy stosowanie pasów blachy o szerokości 430 mm lub mniejszych. Tego typu zabiegi znacznie obniżają prawdopodobieństwo falowania materiału.

Charakterystyka pracy z systemem

Z uwagi na wygodę pracy powinno się zredukować długość pasów blachy do maks. 6,0 m.  Optymalną redukcję falowania blachy osiąga się przy długościach pasów do 4 m. Pasy łączone są ze sobą przy pomocy prostego felca poprzecznego.

Podłoże

System przeznaczony jest do stosowania na ścianach pionowych. Montaż paneli jest dozwolony
w układzie poziomym lub pionowym na szkielecie nieciągłym z litego drewna. Przy podłożu niekompatybilnym należy używać membrany separacyjnej. Podkonstrukcja nośna może być wykonana z elementów drewnianych lub stalowych ocynkowanych.

Wymiary i grubość blachy

Blacha stalowa

  • Szerokość pasa od 346 mm do 555 mm
  • Grubość materiału od 0,6 mm do 0,7 mm
  • Ograniczona długość pasa maks. 6,0 m
  • Optymalna maks. 4,0 m

Blacha aluminiowa, tytanowo-cynkowa i miedziana

  • Szerokość pasa od 430 mm do 600 mm
  • Grubość materiału od 0,8 mm do 1,0 mm
  • Ograniczona długość pasa maks. 6,0 m
  • Optymalna maks. 4,0 m

Rodzaje materiałów

Blacha stalowa, Blacha aluminiowa, tytanowo-cynkowa i miedziana

 

Stal powlekana

Miedź

Tytam cynk

Galeria realizacji

Siedziba główna

P.H.U. Metal-System Grzegorz Okroj
Gdańsk 80-549, Ku Ujściu 59

(+48) 58 522 37 18

(+48) 667 959 462

Jak dojechać